Na Dunaju, mestu bogate arhitekturne in kulturne dediščine, je že enajsto leto zapored potekala mednarodna nagrada Brick Award. Žirija je med 743 prijavami iz 54 držav izbrala pet izjemnih projektov, ki poudarjajo potencial trajnostne in inovativne gradnje.
Kot vsako leto doslej so nagrade prejeli projekti, ki izžarevajo nekaj novega in vznemirljivega ter se razlikujejo od projektov, ki s katerimi se najpogosteje srečujemo. Poglejte nagrajence vseh petih kategorij!
Simpozij - Architecture: Connecting Nature and Culture
Po zadnji podelitvi nagrad, leta 2022, je potekal spletni simpozij, na katerem so panelisti razpravljali o tem, kako in v kolikšni meri lahko arhitekti pomembno prispevajo k grajenemu okolju.
Nagrada Brick je bila podeljena že desetič zapovrstjo, v letu 2022 pa je natečaj zabeležil rekordno število prijav. Projekti so bili prijavljeni iz 53 držav sveta, kar je 22 % več kot v letu 2020.
Opeka - gradnik kulturne in geografske identitete
»Opeka je eden najstarejših materialov, ki pa ponuja še ogromno potenciala za prihodnost,« je prepričana arhitektka Tina Gregorič, ki je skupaj z Aljošo Deklevo ustanoviteljica priznanega arhitekturnega biroja dekleva gregorič arhitekti.
Brick Award 20: Zmagovalci
Nagrada Brick Award nudi arhitektom z vsega sveta odlično priložnost, da predstavijo svoje najnovejše kreativne projekte inovativne opečne arhitekture.
Širok spekter uporabe opeke sega od gradbenih rešitev z uporabo klasičnih opečnih blokov, fasadne opeke in strešnikov do kreativne uporabe glinenih tlakovcev in keramičnih fasadnih plošč.
Na hrvaški arhitekturni sceni je prisoten že več kot 35 let in je dobro seznanjen z vsemi novostmi v gradnji. Prvi v nizu velikih projektov je bil Hotel Esplanade, je pa Rusan z ekipo za objekt Lumenart v Puli osvojil tudi Wienerberger Brick Award.