4. Kako izvesti Terca prezračevano fasado?
Dvoslojne zidove je načeloma mogoče izvesti z ali brez sloja zraka. Na splošno daje sloj zraka večjo mero gotovosti glede na prehod vlage skozi izolacijo, posebno pri uporabi fasadnega zidu kot zunanjega, ter pri uporabi izolacijskega materiala, občutljivega na vlago (steklena volna, kamena volna). Zaradi tega je potrebno dati prednost varianti izvedbe s slojem zraka oziroma z prezračevano fasado. Pri ventilirani fasadi se vlaga, ki z notranje strani pronica skozi zid, odvaja s kroženjem zraka za zidom iz fasadne opeke, medtem ko lahko padavinske vode brez škode vplivajo na notranji strani zidu iz fasadne opeke.
Pri izvedbi prezračevane fasade je potrebno izvesti zračni sloj minimalno 4 cm, z prezračevanimi odprtinami navzgor in navzdol. Pri tem je pomembno paziti, da pri zidanju malta ne pride v zračni prostor.
Prezračevanje je potrebno zagotoviti tudi pri odprtini na fasadnih zidovih. Tako je potrebno v območju oken dodatno razporediti odprtine za prezračevanje v delu parapeta in podboja. Odprtine za zrak morajo biti razporejene tako, da je zagotovljen nemoteni izhod prodrle padavinske vode.
5. Terca slip opeka – rešitve za kontaktne fasade
Poleg prezračevanih fasad, je zelo pogosta arhitekturna rešitev na našem področju tudi kontaktna fasada. V tem primeru je toplotna izlolacija prekrita z lepilom, Terca slip opeka kot končni sloj pa spet omogoča neskončno kreativnost pri videzu fasade. Prednost tega sistema je odlična toplotna, zvočna in protipožarna izolacija. Za izolacijski material se priporoča kameno volno zaradi njenih toplotnih lastnosti, negorljivosti in paroprepustnosti. Poleg svobodne izbire oblikovanja posamezne fasade, Terca slip opeka dosega večjo mehansko odpornost sistema in zaščito pred morebitnimi dolgoročnimi poškodbami. Akumulirana toplota v takšnem konstrukcijskem sklopu prispeva k udobnem bivanju v notranjosti.
6. Kako vgraditi Terca fasadno opeko?
Terca fasadna opeka se načeloma zida v polno fugo, kar pomeni, da se zida v zidarskem vezu, enakem polovici opeke. Ta mera preklopa za opeko normalnega formata ne sme biti manjša od 4,5 cm.
Raster projektiranja
Da bi zagotovili optimalno povezovanje fasadnega zidu, se je potrebno držati meritvenega razmerja — modula. Rasterska mera navadno določa pojavno sliko zgradbe s fasadnimi zidovi iz klinker opeke.
Tlorisni modul 13 cm je osnovan na dolžini opeke 25 cm in širini spojne rege 1,0 cm. Za formate opek je vedno potrebno odbiti mero rege od mere modula. Tako ima opeka normalnega formata dolžino 25 cm in širino spojne rege 1,0 cm. Za formate opeke je vedno potrebno odbiti mero rege od mere modula. Tako ima opeka normalnega formata (NF) dolžino 25 cm (toleranca je upoštevana) s spojno rego 26 cm in širino opeke 12 cm s spojno rego 13 cm. Višina opeke znaša 6,5 cm s spojno rego 7,7 cm.
Modul (13 cm) je osnova za definiranje modula za projektiranje in osnova za gradbeno orientacijsko mero. Iz njega izhajajo, z odbijanjem ali dodajanjem mere za spojno rego 1,0 cm. Orientacijske mere za gradnjo:
· začetna mera: n x 13 + 1
· zunanja mera: n x 13 - 1
· končna mera: n x 13
n … število dela polovice opeke
Običajne velikosti odprtin (vrat in oken) so usklajene z osnovnim modulom. Vendar točne mere ni mogoče obdržati. Zaradi tega se enakomernost dosega z zmanjšanjem ali povečanjem spojne rege.
Meritveno razmerje v vertikalnem preseku odgovarja plastni meri in znaša za opeko normalnega formata (NF) 7,7 cm.
· Naležna rega: 1,2 cm
· Višina opeke: 6,5 cm
· Slojna mera: 7,7 cm