Zanimalo nas je, ali je doslej sodeloval na kakšnem projektu, izvedenem po standardu sNES.
Priložnost sem imel sodelovati v projektiranju in gradnji nekaj zgradb sNES, ena od njih je tudi Wienerberger hiša e4. Z namenom doseganja zastavljenih ciljev je hiša e4 obravnavana kot kompleksen sistem s številnimi medsebojno povezanimi elementi. Tako so med drugim hkrati opazovani odvisnost porabe energije, ekonomičnost tega, kako je hiša usmerjena, količina steklenih površin na njenem zunanjem ovoju ter kakšno bo toplotno udobje bivanja v zastekljenih prostorih glede na masivne dele, odgovarja.
Posebna pozornost je posvečena dovajanju svežega zraka ob hkratnem zmanjševanju izgube toplote, zato je projektirano mehansko prezračevanje z rekuperacijo toplote, da bi se nadomestil vstop svežega zraka, ki mu je po drugi strani preprečen dostop s povečano zrakonepropustnostjo zunanjega ovoja hiše e4. Dokazano je tudi, da je z masivno gradnjo in uporabo toplotne kapacitete zidu iz opeke mogoče ublažiti temperaturna nihanja in s tem povečati udobje bivanja v hiši e4 poleti, hkrati pa zmanjšati potrebno energijo za ogrevanje in hlajenje takšne hiše.
Ekonomska analiza je pokazala, da so ob predpostavki pravilnega uravnoteženja dejanskih potreb in celotnih stroškov, stroški gradnje hiše e4 ter stroški njene uporabe v obdobju 30 let manjši kot pri hiši, grajeni po veljavnih predpisih.