Naš cilj? Kaj želimo doseči?
15 % manj CO2 emisij (področji 1 in 2) do leta 2023 v primerjavi z letom 2020
Ta cilj vključuje zmanjšanje:
- Emisij področja 1: neposredne emisije CO2 iz primarnih virov energije in surovin (posebnega pomena za proizvodnjo keramike).
- Emisij področja 2: posredne emisije CO2 iz porabe električne energije skupine Wienerberger; emisije iz proizvodnje električne energije
Naši ukrepi - kaj počnemo?
V naši nabavi spodbujamo cirkulacijo s povečanjem količine rabljenih sekundarnih surovin. Upravljanje oskrbe po skupinah olajša optimizacijo prevoza. Poleg tega smo se odločili, da se v celoti posvetimo zeleni energiji. V proizvodnji in pri snovanju izdelkov minimaliziramo CO2 emisije skozi tehnološke inovacije. Preostale emisije toplogrednih plinov se zmanjšujejo s programi za varstvo podnebja.
S tekočimi programi optimizacije, kot sta Program za izboljšanje proizvodnega obrata (PIP) in Program proizvodne odličnosti (PEP), kot tudi s pristopom vodenja Lean Six Sigma, izboljšujemo svoje proizvodne postopke in optimiziramo procese. Spodbujamo dekarbonizacijo naših izdelkov skozi inovacije in novimi zasnovami izdelkov. Primeri vključujejo podnebno-nevtralne opeke in sončne panele, ki so vgrajene v strešne površine. Naši izdelki in rešitve so naš odziv na podnebne spremembe. Primeri vključujejo naša pametna črpališča, sisteme za upravljanje deževnice in ozelenitev streh ter fasad za boljšo mikroklimo.
Naš uspeh in naši izzivi – optimiziranje procesa in nova področja
Naša prizadevanja za dekarbonizacijo so bila še posebej uspešna v segmentih glinenih blokov in strešnikov. V zadnjih letih smo presegli cilje v smislu večje učinkovitosti, vendar pa je za pravo dekarbonizacijo potrebno dosti več kot le optimizacija procesov. Potrebno bo najti nove načine in razviti nove procese.
Skladno s cilji bo Wienerberger za dekarbonizacijo letno porabil 60 milijonov evrov. Te investicije vključujejo raziskave in razvoj, inovativne procese in nove izdelke.