Priprava na prvi zaposlitveni razgovor

Razgovor za prosto delovno mesto - wienerberger

 

 

Čestitamo, prejel si pozitiven odgovor na svojo prijavo! Zdaj je čas, da zasiješ! Po začetnem navdušenju pa pride ključno vprašanje… Kaj zdaj?

Da ti pomagamo na poti do prve zaposlitve, ti ponujamo nekaj napotkov in namigov, kako naj tvoj prvi razgovor mine z malo stresa in brez potnih dlani. Zapomni si, če prvič ne uspe, ne obupaj! Verjamemo, da bosta prava priložnost in pravi delodajalec prišla do tebe ob pravem času! 😊

KAKO SE PRIPRAVITI NA RAZGOVOR?

Priprava na razgovor za prosto delovno mesto - wienerberger

1.     Pred razgovorom ti priporočamo, da ponovno preletiš oglas za delo, na katerega si se prijavil/a. Tako si osvežiš spomin na to, kaj se od kandidatov pričakuje, kakšni so pogoji in kakšne bodo delovne naloge. Bodi kritičen/kritična do sebe. Če obstajajo segmenti, ki ti niso jasni, jih zapiši in na razgovoru prosi za podrobnejšo razlago. S tem boš pokazal/a zanimanje, ne pa neznanje.

 

2.     Če tega še nisi storil/a, je zdaj pravi trenutek, da podrobneje raziščeš podjetje. Poglej spletno stran, družbena omrežja, preveri ocene in članke v publikacijah, če so na voljo. Razišči izdelke ali storitve, ki jih podjetje nudi, kdo so njihovi ciljni kupci in ne pozabi raziskati tudi drugih pomembnih segmentov, kot so vrednote in načela, ki jih podjetje zastopa. Tako boš dobil/a boljši vpogled v "duh" podjetja in pridobil/a ideje za odgovore na vprašanja, ki ti jih bodo na koncu razgovora postavili, če jih boš imel/a. Razmisli, katera vprašanja bi to lahko bila, postavi se v kožo druge osebe in razmisli, kaj bi bilo zaželeno vprašati.

 

3.     Pripravi se na morebitna vprašanja. Tukaj so vprašanja, ki se lahko pojavijo:

>>  Povejte mi nekaj o sebi?

Bodi kratek/kratka, v nekaj stavkih izpostavi najpomembnejše o sebi. Zapomni si, da je razgovor za delo na koncu poslovni pogovor, zato bodi profesionalen/profesionalna. Povej, od kod prihajaš, kateri študij si zaključil/a, omeni zanimive projekte, ki si jih imel/a med študijem, ter morebitne študentske zaposlitve, ki si jih opravljal/a, če si.

Morebitna vprašanja na razgovoru za prosto delovno mesto - wienerberger

>>  Kako to, da ste se prijavili na to delovno mesto?

Tvoje predhodno raziskovanje podjetja se bo tukaj izkazalo za koristno. Razlog je lahko izdelek ali storitev, ki ju podjetje ponuja, ali morda način poslovanja ... vsak odgovor v tem kontekstu je pozitiven. Izjava, kot je "delal/a bom karkoli, samo da me sprejmete," ni dobrodošla – s tem ne pokažeš motivacije za določeno delovno mesto, temveč daješ vtis, da ne veš, kaj želiš.

>>  Kako vidite to delovno mesto? Kakšna je po vašem mnenju njegova funkcija?

Po ponovnem pregledu oglasa za delo +ti priporočamo, da raziskuješ, kaj to delovno mesto dejansko pomeni. Nihče od nas ni vstopil na trg dela s popolnim razumevanjem vseh možnosti in obveznosti, ki jih prinaša določena delovna pozicija. In to je popolnoma sprejemljivo, saj pravimo "poklicni razvoj" – skozi delo se učimo in nadgrajujemo znanje ter veščine, ki smo jih pridobili med šolanjem.

Razmisli, kako vidiš to pozicijo in kaj meniš, da je najpomembnejše, kar se od tebe pričakuje. Če nisi prepričan/a v odgovor, se ne sramuj, vprašaj za pojasnilo. Tako boš dobil/a odgovor na svoje vprašanje … je to delo res zame?

>>  Zakaj ste se odločili študirati prav to? Ukvarjati se prav s tem?

Vsak ima svoj razlog. Morda je to družinska tradicija, morda nekaj, kar vas je v otroštvu pritegnilo, ali pa altruistični motiv … vsak odgovor je dober odgovor. Vsekakor se izogibaj odgovorov "tako pač je" ali "nisem vedel/a, kaj drugega bi." Ne poglabljaj se v prevelike filozofije, a vseeno izpostavi svoje razloge v nekaj stavkih.

>>   Ali ste imeli podobne delovne izkušnje?

Razmisli, morda so delovna mesta, ki si jih doslej opravljal/a, imela nekatere segmente, ki so enaki ali podobni poziciji, na katero si se prijavil/a. Če nimaš delovnih izkušenj, je morda obstajal kakšen projekt, seminar ali vaja na fakulteti, kjer si se srečal/a s podobnimi nalogami. Morda tudi kakšen zasebni projekt ali hobi. Omeni jih, pojasni, za kaj je šlo in zakaj meniš, da je to izkušnja, ki je pomembna.

Takšne informacije so delodajalcem pomembne, saj bodo tako vedeli, ali potrebuješ dodatno izobraževanje z njihove strani, ali potrebuješ mentorja in kako dolgo, ter tvoj odnos do tvoje stroke in tvojo zainteresiranost.

>>  Zakaj ste se prijavili na to delovno mesto?

Bodi iskren/a. Tako kot prej se izogibaj odgovora "delal/a bom karkoli, samo da delam." Verjetno imaš notranji motiv, ki te žene naprej. Ne sramuj se ga predstaviti. Če je tvoj motiv samo podjetje in to, kar predstavlja za vas, to zagotovo omenite in obrazložite.

Intervju z domačimi kot vaja na razgovor - wienerberger

>>  Zakaj menite, da ste idealen kandidat za to delovno mesto?

Razmisli, katere kvalitete prinašaš podjetju in kako bi mu lahko koristil/a. Delodajalci na ta način ocenjujejo, ali se boš dobro vključil/a v ekipo in kakšne kvalitete prinašaš v njihovo poslovanje. Pred razgovorom premisli o odgovorih na morebitna vprašanja. Zapiši jih in jih izgovori na glas, da slišiš, kako zveniš. Prosi družino ali prijatelje, naj s tabo odigrajo intervju. Vprašaj jih za mnenje o tem, kako zveniš.

To ti bo pomagalo zmanjšati živčnost med samim razgovorom, saj se boš počutil/a, kot da to ni prvič. Morda boš prejel/a tudi nasvet, ki ti bo pomagal.

 

 

4.     Kaj pa moja vprašanja?                                        

Seveda jih moraš imeti, to se od tebe tudi pričakuje. Dobro razmisli, kaj te zanima o podjetju, delovnem mestu, kolegih ... Zapiši vprašanja in razmisli o njih. Kakšen odgovor želiš? Kaj je zate pomembno, da boš zadovoljen/zadovoljna?

Razmisli tudi o svojih pričakovanjih glede plače. Možno je, da se to vprašanje ne bo odprlo že na prvem razgovoru, vendar bodi pripravljen/a. Bodi realen/realna, poskusi se pozanimati o plačah na takšnih ali podobnih delovnih mestih in razmisli o svojih kvalifikacijah. Zavedaj se, da imajo delodajalci svoj proračun, s katerim lahko razpolagajo, a prav tako se zavedaj svojih potreb.

 

Organizacija poti na razgovor - wienerberger

 

5.     Potna logistika. Preveri, kje bo intervju potekal, in razmisli, kako boš prišel/pršla tja. Koliko časa potrebuješ za pot? Na ta način se lahko izogneš stresu in naglici. Na razgovor si želiš priti pravočasno in se predstaviti v najboljšem svetlobi. Nikakor ne želiš biti zadihan/a in raztresen/a. Pusti si prostor vsaj 15-20 minut pred terminom, da preprečiš morebitno zamudo zaradi prometa ali drugih nepredvidljivih situacij. Zapomni si, da se zamuda šteje za izjemno neprofesionalno vedenje. V telefon shrani kontakt osebe iz podjetja, ki te je kontaktirala, v primeru, da se zgodi nepredvidljiva situacija in ugotoviš, da boš zamudil/zamudila. Opraviči se in povej, kaj se je zgodilo ter koliko časa misliš, da boš potreboval/a, da prideš.

Izbira oblačil za razgovor je zelo pomembna - wienerberger

 

 

6.     Kaj obleči?!

Oblačila so prav tako eden od pomembnih dejavnikov. Zapomni si, da to ni svečana večerja, ampak ni niti druženje v kavarni s prijatelji. ❗ Pazi, da bo tvoj outfit primeren delovnemu mestu. Prekratke obleke, športne kratke hlače ali majice brez rokavov so velik NE. Ne izberi kosa oblačila, ki ti je pretesno ali preveliko; izberi tisto, v čemer se počutiš udobno in ti ne bo povzročalo nevšečnosti, ko sedeš nasproti mizo svojih sogovornikov. Nič ni hujšega, kot spoznanje, da je srajca pretesna, ko se pogovor že začne, ali da so hlače preširoke in ti lezejo dol. Pazite, da so oblačila čista in zlikana.

Vse pripravi dan prej; verjemi, odločitev na dan intervjuja, kaj boš oblekel/oblekla se običajno konča s fiaskom.

DAN PREJ

Pred razgovor se morate spočiti - wienerberger

>>  Pazi, da je tvoja obleka za razgovor čista in zlikana.

>>  Spakiraj komplet za nujne primere, ki bo vseboval vlažne in papirnate robčke, glavnik ali krtačo …

>>  Še enkrat preveri pot do kraja razgovora. Če misliš, da je potrebno, naredi poskusno potovanje.

>>  Na enem mestu zberi vse svoje reference, certifikate, članstva v profesionalnih združenjih in primer svojega življenjepisa. Verjetno ti vse to ne bo potrebno, a s tem pokažeš pripravljenost na morebitna presenečenja.

>>  Dobro se naspi! 😊

PRIŠEL JE DAN D

Najejte se pred razgovorom - wienerberger

Zmoreš! To je le še ena izmed mnogih avantur, ki te čakajo.

Metuljčki so v trebuhu, malo si nervozna/nervozen… Vse je v redu, vdihni – izdihni in pojdi. Poskrbi, da ne boš odšla/odšel s praznim želodcem. Lakota bo povečala tvojo nervoznost, prav tako nočemo, da se ti na poti kaj zgodi.

Ok, želodec je poln, obleka, ki si jo pripravil/a dan prej, je na tebi, frizura je na mestu.

 

In zdaj:

  • Pojdi od doma veliko prej, kot bi moral/a, poskrbi, da na mesto razgovora prideš 10 do 15 minut prej.
  • Izklopi zvok mobitela in ga pospravi v torbo ali žep ter do konca razgovora pozabi, da obstaja tudi če čakaš, da prideš na vrsto.
  • Ne žvečite žvečilnih gumijev, jejte ali pijte med razgovorom.
  • Bodi vljudna/vljuden in prijazna/prijazen do sprejemnega osebja ali katere koli druge osebe, ki te pozdravi pred razgovorom.
  • Pozdravi sogovornika po imenu, rokuj se z njim/njo in se predstavi.
  • Poslušaj svoje sogovornike in interaktivno komuniciraj z njimi.
  • Iskreno odgovarjaj na vsa vprašanja, ravno tako, kot si vadil/a.
  • Postavi pripravljena vprašanja, ko pride čas ali če so relevantna.
  • Nikakor ne skoči v sredino stavkov svojih sogovornikov, vljudno počakaj svoj na vrsto.
  • Razen če pogovor nanese, se izogibaj neposrednim vprašanjem o plači, ugodnostih in letnem dopustu.
  • Zaključi razgovor z izražanjem želje po tem delovnem mestu ter vprašanjem, kateri so naslednji koraki in kdaj bi lahko pričakoval/a njihov odgovor.
  • In na koncu ne pozabi na nasmeh in očesni stik.

 

KAJ ZDAJ?

Čakanje po razgovoru - wienerberger

Po prvem intervjuju delodajalcem običajno vzame nekaj časa, da pridejo skozi enak postopek s preostalimi kandidati.

Koliko časa to traja? Bomo iskreni s tabo: odvisno je od števila kandidatov in od tega, koliko odprtih delovnih mest imajo v tistem trenutku.

Včasih odgovor lahko pride v nekaj dneh, v dveh tednih, celo v mesecu dni.

Če pa misliš, da je minilo preveč časa, lahko samoiniciativno pošlješ e-poštni vprašalnik o statusu razpisa osebi, ki te je prvotno kontaktirala.

Razpisi običajno vključujejo vsaj dva ali tri kroge intervjujev, odvisno od notranjih pravil podjetja in samega delovnega mesta. Včasih so v postopek izbire vključena tudi testiranja. Ne boj se jih, temveč daj vse od sebe.

Testiranja so lahko psihološka ali kompetenčna in vključujejo reševanje hipotetičnih delovnih nalog ali uporabo splošnega znanja nekaterih orodij, kot je na primer Excel.

Po neuspešnem razgovoru nikoli ne obupaj - wienerberger

 

 

 

Zapomni si, da to niso izpiti na fakulteti in ni klasičnega ocenjevanja. Testiranja, če jih rešuješ od doma, rešuj samostojno.

Zavedaj se, da se bodo od tebe enaki rezultati pričakovali tudi na delovnem mestu, in zagotovo nočeš priti v situacijo, da v najhujših trenutkih ne boš vedel/vedela, kaj narediti.

 

ZA KONEC

Upamo, da smo ti olajšali postopek priprave na razgovor ali samega razgovora za delo.  V svojem profesionalnem življenju smo vsi to doživeli in zapomni si, da če se tvojprvi razgovor ne konča uspešno, ne obupaj. Vaja dela mojstra! 🙃

Srečno! Tvoja wienerberger HR ekipa