Verjemi nam, tudi ljudem, ki so že izkušeni v svojih poklicih, pisanje prijave na prosto delovno mesto predstavlja velik izziv. Zato ne misli, da je težava v tebi. Vsi smo se v nekem trenutku svojega poklicnega življenja vprašali, kako naprej.
Verjemi nam, tudi ljudem, ki so že izkušeni v svojih poklicih, pisanje prijave na prosto delovno mesto predstavlja velik izziv. Zato ne misli, da je težava v tebi. Vsi smo se v nekem trenutku svojega poklicnega življenja vprašali, kako naprej.
Prijava se običajno zahteva kot priloga življenjepisu ob prijavi na razpis za odprto delovno mesto. V njej se neposredno obračaš potencialnemu delodajalcu in daješ kratke informacije o sebi ter razloge, zakaj se prijavljaš prav za to delovno mesto. Poleg osnovnih informacij o sebi je potrebno navesti tudi svoje kompetence, znanje in veščine, ki so pomembne za to delovno mesto.
Na ta način delodajalcem omogočaš vpogled v svojo osebnost, kar pomeni, da personaliziraš svojo prijavo in jo narediš drugačno od drugih. Tako te bodo delodajalci lažje opazili in izbrali za razgovor.
Čeprav se običajno pošlje enak življenjepis na več naslovov, je prijava za vsakega delodajalca drugačna in seveda je odvisna tudi od samega delovnega mesta, na katerega se prijavljaš.
❗ Prijava ni esej ali sestavek. Besedilo ne bi smelo presegati ene strani. Pomembno je, da vsebuje ključne informacije v več stavkih, ločenih v poglavja za preglednost. Če se pri pisanju prijave držiš takega pristopa, boš preprečila pogosto napako v praksi – navajanje nepomembnih in za bralca zoprnih oziroma odbijajočih informacij.
V prijavi zagotovo omeni tudi delovne izkušnje. Na primer, če se prijavljaš na oglas za IT pozicijo in si prej delal(a) za podobno podjetje, imaš izkušnje z nekim projektom med študijem ali pa samostojno rad(a) eksperimentiraš, to na kratki omeni.
Prošnja je poslovno pismo.
Mora vsebovati:
➡ Tvoje ime in naslov.
➡ Tvoje kontaktne informacije, ki se navajajo pod svojim imenom, mesto in datum pisanja prijave.
➡ Ime osebe, kateri se obračaš, ter njeno funkcijo in organizacijo, v kateri dela; ali, če ne poznaš imena kontaktne osebe, prijavo naslovi samo na podjetje.
Osebni podatki se navajajo v zgornjem levem kotu prošnje, medtem ko se podatki o prejemniku ter mesto in datum pisanja prošnje navajajo pod osebnimi podatki v desnem kotu prošnje.
Če je oseba, kateri si namenila/namenil prošnjo, znana, prijavo začni s „Spoštovani gospod“ ali „gospa“. Če ne veš imena kontaktne osebe, začni s „Spoštovani/Spoštovana“.
V tem primeru se prošnja zaključi s pozdravom „S spoštovanjem“.
Na koncu prijave navedi, katere dokumente prilagaš. Če pošiljaš samo življenjepis, je dovolj, da to navedeš v samem besedilu prošnje. Če pa priložiš npr. Potrdilo o končanju študija, certifikat, priporočila itd., vse to navedi na koncu prijave pod pozdravom.
Standardna prijava ne bi smela imeti več kot štiri odstavke.
V prvem odstavku poudari, na katero delovno mesto se prijavljaš in kje si dobila/dobil informacijo o razpisu.
V drugem odstavku navaj svoje kvalifikacije in veščine, ki jih imaš. To so npr. veščine predstavitve, komunikacije, pogajanja ali druge kvalifikacije, ki so pomembne za konkretno delovno mesto in te delajo pravo osebo za to delo.
Pazljivo preberi oglas, določi potrebne kvalifikacije in samokritično oceni, ali si ti prava oseba za to delo. Ne navajaj le svojih vrlin, temveč daj tudi kratko obrazložitev. Na primer, namesto da napišeš „Sem komunikativen, hitro se učim, sem timski igralec…“, poskusi na naslednji način predstaviti sebe:
V tretjem odstavku navedi, zakaj si se prijavila/prijavil za to delovno mesto. Dobro premisli o svojih razlogih, saj se to vprašanje lahko pojavi tudi na intervjuju. Tukaj moraš izkazati močno motivacijo in sposobnost, da prispevaš k delu podjetja. Nikakor ne navajaj, da je tvoj motiv zaslužek; to se šteje za samoumevno, vendar je zaželeno omeniti možnosti učenja, izpopolnjevanja, profesionalnega razvoja oziroma napredovanja itd.
Na koncu navedi, da bi se z veseljem rada/rad podrobneje predstavila/predstavil v živo.
Danes so večinoma vse prijave za razpise za prosta delovna mesta elektronske.
Če pa želiš poslati prijavo ali ponudbo za morebitno bofoče delovno mesto pri nekem delodajalcu po pošti, jo natisni na belem papirju A4, prav tako kot svoj življenjepis in druge dokumente, ter se na prijavo lastnoročno podpiši.
Kot vidiš, morda na začetku nisi prepričan/a, kaj in kako, a ko enkrat začneš, vse sede na svoje mesto. Na internetu lahko najdeš primere različnih prijav, ki ti lahko pomagajo. Vsekakor ti priporočamo, da prijavo prebereš večkrat, preden jo finaliziraš. Morda ti pade na pamet kakšna boljša formulacija povedi ali pa se spomniš še česa, kar bi lahko bilo pomembno za tvojo prijavo. Če nisi prepričan/a v sam tekst, se vedno lahko zanesete na družino in prijatelje ter prisluhnite njihovemu mnenju.
Bodi izviren/izvirna in samokritičen/samokritična.
Srečno! Tvoja wienerberger HR ekipa